Wspieramy największe wydarzenia branżowe!

16 dwuosobowych drużyn – młodych adeptów sztuki kulinarnej, którzy nie ukończyli jeszcze 30 roku życia - reprezentujących najlepsze restauracje w Polsce stanęło do kulinarnych potyczek by zdobyć wymarzony Puchar Przechodni Martell. Zwycięzców XVI Ogólnopolskiego Konkursu Młodych Talentów Sztuki Kulinarnej – Jarosława Owczarczyka i Roberta Branickiego z restauracji Pink Lobster w Wraszawie wyłoniło jury pod przewodnictwem Andrea Camastra. 
 

Mistrzem ceremonii był Dariusz Struciński – szef kuchni hotelu Anders, który od trzynastu lat dba o prawidłowy przebieg konkursu i jego wysoki poziom. Zaś konkurs oraz wieczorną galę poprowadzili Karol Okrasa i Dariusz Maląg. Ten doborowy duet od wielu już edycji Martella opowiada publiczności konkursowe smaczki, przedstawia zawodników i ich dania jak również przybliża sylwetki jurorów oraz dopełnia wyjątkową atmosferę tego kulinarnego turnieju.

Zgodnie z regulaminem zawodnicy wystąpili w czterech odsłonach na specjalnie przygotowanych stanowiskach. Na wykreowanie każdego dania w 12 porcjach, które najlepiej komponuje się z koniakiem Martell kucharze mieli godzinę. Kulinarnym tematem przewodnim tegorocznej edycji konkursu a tym samym głównym produktem, jaki zawodnicy byli zobowiązani wykorzystać w swoich daniach była ŚWIECA WOŁOWA, która okazała się bardzo wymagającym mięsem. Zwycięski duet z Warszawy jednak świetnie sobie z nim poradził. Panowie z restauracji Pink Lobster zaserwowali jurorom składnik obowiązkowy w towarzystwie pure i fondant z selera oraz kruchego ciasta ze szpinakiem zaskakując tym samym połączniem smaków. Dopełnili potrawę klasycznym koniakiem Martell, który podali do swojego dania.

Potrawy oceniane były przez trzy zespoły jurorskie. Pierwsze to JURY TECHNICZNE, które oceniało potrawę pod kątem jej sposobu przyrządzenia, prezentacji na talerzu i samego jej smaku, a zasiedli w nim: Łukasz Konik, Karol Lisiński, Ernest Jagodziński, Andrzej Bałdyga i Tomasz Deker.
Drugie to JURY DEGUSTACYJNE, w którym znaleźli się szefowie kuchni jak: Andrea Camastra – przewodniczący, Paweł Oszczyk, Kurt Scheller, Adam Chrząstowski, Marek Widomski i Darek Barański.
W trzecim JURY KONESERÓW, które przyznaje swoją własną nagrodę dania oceniali: Andrzej Szumowski, Damian Kurzaj, Joanna Ochniak, Cezary Jasiński i Tomasz Zubilewicz. Asystentami konkursu byli: Tomasz Dziura i Grzegorz Krupa. Natomiast stanowisko sekretarza Jury objęła Nela Strucińska.

Tegoroczni laureaci konkursu:

1 miejsce – Jarosław Owczarczyk, Robert Branicki, Restauracja Pink Lobster, Warszawa
2 miejsce – Rafał Stegnicki, Wiktor Wielgus, Nicolaus Toruń Hotel
3 miejsce – Marcin Ćwik, Mikołaj Kruszona, Restauracja Nifty No. 20 Puro Hotel, Poznań
Wszystkim wygranym serdecznie gratulujemy a zwycięską drużynę zabieramy na szkolenie do Bawarii do naszej fabryki.
Już w kwietniu relacja z tego interesującego wyjazdu!

Autor zdjęcia: Wiktor Zdrojewski