Wielkopolski Kucharz Roku!

Jesteśmy zawsze tam, gdzie potrzebują nas szefowie kuchni.
7 czerwca w malowniczo położonym majątku Ostoja Chobienice, odbyła się VI edycja Wielkopolskiego Kucharza Roku, konkurs im. Rafała Jelewskiego. 
Do walki o najwyższe podium, Puchar Prezydenta Miasta oraz nominację do Kulinarnego Pucharu Polski 2019 stanęło 12 uczestników.
Zadaniem konkursowym było przygotowanie dania głównego w naszych piecach Convotherm, w którym składnikami obowiązkowymi były: królik, cebula oraz gorczyca. 

 

Potrawy oceniało jury w składzie: Mariusz Pieterwas (Przewodniczący Jury), Kurt Scheller, Marcin Budynek, Paweł Kałuski, Józef Sadkiewicz, nad przebiegiem technicznym konkursu czuwali Jakub Ignyś i Tomasz Grabski, sekretarzem była Joanna Ochniak.


Najwyższe uznanie jurorów zdobył Michał Kozłowski z Hotelu PURO, Restauracja Nifty No20 w Poznaniu, który stanął na najwyższym podium i otrzymał Puchar Prezydenta Miasta Poznania. Swoją nominację do Kulinarnego Pucharu Polski osobiście jednak przekazał uczestnikowi, który uplasował się na pozycji drugiej, był nim doświadczony Paweł Kubera z Hotelu DeSilva Premium w Poznaniu, (Michał zdobył nominację KPP, wygrywając wcześniej w innym konkursie). Trzecie miejsce zajął Marcin Owsiany z Hotelu Park w Poznaniu.

Wszystkim serdecznie gratulujemy a zdobywcę pierwszego miejsca w nagrodę zapraszamy na szkolenie do naszej bawarskiej fabryki pieców Convotherm!